skip to Main Content

۹ توصیه مهم برای خرید آنلاین لباس و کفش

دانستنی‌ها

زمان مطالعه 13 دقیقه

امروز ویروس کرونا برای مردم جهان محدودیت‌هایی ایجاد کرده، و باعث شده سبک زندگی افراد دچار تحولاتی بزرگ  شود؛ مهمترین تحول بعد از شیوع این بیماری، هجوم اکثریت جامعه به سمت خرید‌های آنلاین است. سفارش و خرید آنلاین لباس و کفش در مقایسه با خرید حضوری آن‌ها چالش ها و مزایایی دارد.
علی رغم خطراتی که ویروس کرونا برای بسیاری از افراد جامعه به وجود آورده و آنها را مجبور کرده تا در خانه بمانند، باعث کم کردن هزینه‌هایی مانند ایاب و ذهاب، راحت کردن خرید، در دسترس بودن اجناس، ایجاد شرایط خرید بدون دغدغه، ذخیره کردن زمان، امکان مقایسه و بررسی بیشتر اجناس و غیره؛ از جمله محاسن خرید آنلاین است که باعث شده تا در گذر زمان این سبک خرید جایگزین خرید سنتی شود.
از طرفی موقعی که به صورت حضوری از فروشگاهی خرید می‌کنید امکان لمس جنس، نوع دوخت و از همه مهم‌تر پوشیدن آن لباس را دارید در صورتی که هنگام خرید آنلاین لباس این امکان وجود ندارد، پس احتمال دارد لباسی که سفارش داده اید مناسب سایزتان نباشد و یا جنس و برش لباسی که خریداری کرده اید، متناسب شما نباشد. در این مقاله به نه دستورالعمل مهم و پرکاربرد پرداخته‌ایم که در هنگام خرید آنلاین به کمک شما می آید تا بتوانید با دقت بیشتر و بهتر لباس مدِ نظرتان را سفارش دهید، در ادامه با دوک من همراه باشید.

  1. هنگام اندازه گیری به سایزتان دقت کنید
    معمولا تولیدکنندگان لباس در هر منطقه جغرافیایی نسبت به میانگین اندازه‌ی ساکنین همان منطقه، از روش خاص سایزبندی تولید لباس‌ها در آن نقطه، استفاده می‌کنند. به‌طور کلی سه مدل سایزبندی در دنیا وجود دارد. روش آمریکایی (US)، اروپایی (EU) و انگلیسی (UK). البته جدیدا سیستم‌های آلمانی (GR)، ایتالیایی (IT)، فرانسوی (FR)، ژاپنی (JP) و استرالیایی (AUS) هم به این مجموعه اضافه شده‌ است، اما هنوز هم، اغلب تولیدکنندگان لباس در سرتاسر دنیا از همان سه گونه‌ی اول استفاده می‌کنند. تفاوت این مدل های سایزبندی در معیارهایی است که برای اندازه‌گیری سایز اندام استفاده می‌شود. این معیارها شامل: سایز دور گردن، دور سینه، دور باسن، دور کمر و قد می باشد. واضح است که با فهمیدن روش درست اندازه‌گیری و واقف بودن نسبت به سایز خود، دیگر نیازی به نگران بودن نسبت به کوچک یا بزرگ بودن لباس‌هایتان نخواهید داشت؛ ضمنا می‌توانید با خیال راحت به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در فروشگاه خرید کنید و از خریدتان لذت ببرید.

معیارهایِ خرید آنلاین لباس مردانه
جهت سفارش آنلاین درست لباس مردانه، باید اندازه‌های زیر را خود بدانید
بالاتنه: اندازه‌ی دور گردن، دور سینه، دور کمر
پایین‌تنه: اندازه‌ی دور کمر و قد پایین تنه در صورت سفارش شلوار

معیارهایِ خرید آنلاین لباس زنانه
برای خرید خرید آنلاین لباس زنانه، باید اندازه‌های زیر را بدانید.
بالاتنه: اندازه‌ی دور کمر، اندازه‌‌ی دور سینه
پایین‌تنه: اندازه‌‌ی دور باسن، اندازه‌ی دور کمر

معیارهایِ خرید آنلاین لباس بچه
در ارتباط با کودکان، به غیر از اندازه‌گیری دور باسن، دور سینه و دور کمر، باید از سن و قد کودک هم مطلع باشید.
اندازه‌گری بخش هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، طریقه ی خاصی دارد که اگر مطابق آن انجام دهید، دیگر با احتمال متناسب نبودن سایز لباس‌ نسبت به اندامتان مواجه نمی‌شوید.

روش اندازه‌گیری دور سینه
متر را به دور سینه گرفته، جوری که در قسمت جلویی بدن از برجسته‌ترین قسمت سینه و در قسمت پشت بدن در ادامه خط افقی همان قسمت جلویی عبور کند. بهتر است متر کمی آزادانه حرکت کند. در اندازه گیری خانم‌ها بهتر است دور سینه‌شان را هنگامی که سوتین بر تن دارند، اندازه‌گیری شود. اگر می خواهید اندازه‌گیری دقیق‌تر باشد پیشنهاد می کنیم از فرد دیگری  کمک بگیرید و در موقع متر زدن دست‌تان را بالا نگه دارید.

روش اندازه‌گیری دور کمر
باید بدانید کمر الزاما محلی نیست که کمر شلوارتان بسته می شود بلکه متر را باید دور قسمت باریک‌ کمر (مابین ناف و زیر قفسه سینه) قرار دهید. دقت کنید متر را طوری دست بگیرید که موازی زمین باشد و بهتر است آزادانه حرکت کند؛ بعد سایز کمرتان را یادداشت کنید.

روش اندازه‌گیری دور باسن
متر را به دور باسن بگیرید، به‌ گونه ای که در قسمت پشتی بدن از برجسته‌ترین قسمت باسن و در قسمت جلویی بدن که بهتر است در امتداد خط افقی همان قسمت عبور کند. البته لازم بذکراست اگر دارای شکم هستید، بهتر است در قسمت جلویی بدن متر را از برجسته‌ترین قسمت شکم‌تان عبور دهید.

روش اندازه‌گیری عرض شانه
برای اندازه‌گیری این قسمت بهتر است از فردی دیگر کمک بخواهید. باید صاف بایستید و شانه‌های خود را کمی شل کنید، از فردی که به شما کمک می کند، بخواهید پشت سر شما ایستاده و عرض شانه‌ها را مابین نقطه هایی که دقیقاً بالای زیربغل شما است اندازه‌گیری کند.

روش اندازه‌گیری دور ران پا
جهت اندازه‌گیری دور ران پا، متر را دور پهن‌ترین قسمت ران قرار داده و اندازه‌ آنرا یادداشت کنید.

روش اندازه‌گیری دور گردن
متر را به دور گردن قرار دهید، به صورتی که از گودترین قسمت گردن عبور کند.

روش اندازه‌گیری قد
جهت اندازه‌گیری قد در حالتی که از پشت تان به دیوار چسبیده‌ است، باید از فرق سر تا کف پا را اندازه گیری کنید. در مورد بزرگسالان دانستن اندازه گیری برخی قسمت‌ها در لباس هم کمک‌ می کند. به‌طور مثال: قد فاق تا مچ‌ پا جهت خرید شلوار، قد پیراهن یا مانتو برای خانم‌ها و غیره، می‌تواند به خرید دقیق تر و راحت تر شما را کمک می کند.

روش اندازه‌گیری کف پا
پای خود را به طور عمودی روی کاغذ گذاشته و دور آن خط بکشید. سپس از بلند‌ترین انگشت که معمولا انگشت شصت است تا پشت پاشنه یک خط مورب بکشید و آن را اندازه‌‌گیری کنید. و با تطبیق اندازه‌ی این خط با جدول اندازه‌ها می‌توان سایز پای خود را تعیین کنید. سایز اروپایی کفش همان سایز عمومی و رایج در ایران هم می باشد. با توجه به اینکه تفاوت سایز پای زنان و مردان متفاوت است از دو جدول مختلف استفاده می شود.
پیشنهاد دوک من این است که در ساعات پایانی روز پایتان را اندازه‌گیری کنید چون در این ساعت ها پا در بزرگترین حالت خود قرار دارد. لازم بذکر است با توجه به این که گاهی پای چپ و راست با یکدیگر اختلاف سایز دارد بهتر است هر دو پای خود را اندازه‌گیری کنید.

۲. اندازه‌‌های خود را با جداول سایز مقایسه کنید
بهتر است راهنمای سایز را  در سایت فروشنده ببینید و با توجه به اندازه‌های خود ببینید کدام سایز مناسب شماست. به علاوه در سایت تولید‌کننده برند آن لباس، راهنمای سایز را چک کنید و مطمئن شوید که آیا برند مورد نظر جدول سایز جداگانه‌ای ارائه کرده است یا خیر. زیرا احتمالا راهنمای سایز در سایت فروشگاه یک راهنمای عمومی باشد و ممکن است یک کالای خاص با برند مشخص کارآمد نباشد.
جهت اینکه سایز خود را مشخص کنید باید نشانه‌های سایزبندی را بشناسید:
علامت EU) European Union) سایزبندی اروپایی را نشان می دهد، US) United States of America) سایزبندی آمریکایی را نشان می دهد و UK) United Kingdom) ‌نشان‌دهنده‌ی سایزبندی انگلیسی است. در ایران بیشتر از روش سایزبندی اروپایی ها استفاده می‌شود، اما با توجه به جهانی‌ بودن صنعت پوشاک، دانستن سازکار بقیه سایزبندی ها هم می تواند در انتخاب لباس مناسب به شما کمک‌ کند.
به طور مثال در ارتباط با لباس بانوان، اگر سایز اروپایی شما ۳۸ باشد، در روش انگلیسی سایزتان ۱۰ و در روش آمریکایی ۶ می باشد؛ اگر سایزتان ۴۰ اروپایی باشد، در نظام انگلیسی برابر با ۱۲ و به روش آمریکایی ۸ خواهد بود و به همین روش می‌توانید دیگر سایزها را حساب کنید. اما در مورد پوشاک مردانه قضیه کمی متفاوت است. نظام سایزبندی آمریکایی و انگلیسی در البسه مردانه شبیه به هم است اما این دو با سایزبندی اروپایی تفاوت دارند. به طور مثال اگر سایز اروپایی‌تان ۴۶ باشد، سایز آمریکایی و انگلیسی شما ۳۶ خواهد بود یا اگر در نظام اروپایی سایز ۴۸ داشته باشید، به روش آمریکایی و انگلیسی سایز شما ۳۸ خواهد بود و غیره. در پوشاک کودکان عموما سن را در کنار دو روش انگلیسی و آمریکایی استفاده می‌شود. سایز ۳ آمریکایی برابر با سایز ۴-۳ انگلیسی، سایز ۴ آمریکایی برابر با سایز ۴-۵ انگلیسی است و غیره.

۳. جنس‌های مختلف پارچه‌ها را بشناسید.
هنگام خرید حضوری شما می‌توانید با دست زدن به پارچه و پرو آن جنس پارچه را حس کنید، و متوجه شوید آیا به قدرکافی خاصیت کشسانی دارد یا نه و آیا آن‌ شکل که دوست دارید لطیف است یا نه.
به طور مثال یک سری از پارچه‌های پلاستیکی برای برخی افراد سبب بروز حساسیت‌های پوستی می‌شود بنابراین دقت به جنس پارچه‌ی لباس هنگام خرید بسیار اهمیت دارد و تنها به عکس لباس اکتفا نکنید. جنس پارچه ی لباس یا آستر و رویه‌ی کفش برای شما باید کاملا به صورت دقیق و با جزییات در سایت فروش آنلاین توضیح داده ‌شود، اگر با جنس انواع پارچه‌ آشنایی داشته باشید به خوبی می‌توانید متوجه شوید که چه لباس‌هایی متناسب شما و چه لباس‌هایی با وجود ظاهر خوب شان، متناسب شما نمی باشد؛ مثلا پارچه‌ با الیاف مصنوعی به گلوله گلوله شدن شهرت دارند و به مراقبت‌های نیاز دارند. و احتمالا برای سالم نگه داشتن آن‌ها باید هزینه‌ی زیادی صرف خشک‌شویی کنید. اگر تمایل دارید لباس شما با اینکه مورد شست‌وشوی مداوم و مکرر قرار گیرد همچنان ظاهری عالی و سالم داشته باشد، همیشه دنبال پارچه با الیاف طبیعی باشید مانند نخ، پشم، کشمیر، لینن و ابریشم باشید.
حتما شما هم در کمد لباس‌هایی دارید که جنس پارچه‌شان را نمی پسندید و به همین علت آن‌ را نمی‌پوشید. به همین خاطر  می‌توانید تعیین کنید که چه نوع پارچه‌هایی را دوست دارید و کدام مطابق نظر شما نیست. پس هنگام خرید آنلاین لباس می‌توانید با بررسی جنس پارچه خرید دقیق‌تر و قابل قبول تری داشته باشید.

۴. بر اساس بزرگ ترین سایزتان سفارش دهید.
فرض کنید سایز دور کمرتان مدیوم طبقه‌بندی شود در صورتی که اندازه دور باسن‌تان ایکس‌لارج است؛ اینجور مواقع حتما باید طبق سایز بزرگ‌تر خرید کنید، چون فرضا اگر پیراهنی مدیوم بخرید کمر لباس‌ اندازه تان است اما در قسمت باسن تنگ خواهد بود و اگر لباسی که تنگ باشد دیگر قادر به اصلاح آن نیستید. در صورتی که اگر لباس‌تان گشاد باشد می‌توانید با پیدا کردن یه خیاط آن را کمی تنگ‌تر کنید. در ارتباط با طول لباس هم همین نکته صدق می‌کند، به طور مثال اگر کمر شلوارتان اندازه باشد قد شلوار را می‌توانید کوتاه‌تر کنید اما برعکسش امکان‌پذیر نیست.

۵. از فروشگاه‌های معتبر، خرید آنلاین پوشاک را انجام دهید
دقت کنید که حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید تا از کیفیت کالا و امکان مرجوع و یا تعویض کردن آن امکان  پذیر باشد. اغلب پیج‌های اینستاگرامی و فروشگاه های آنلاین، برای خرید آنلاین مناسب نیستند چون نمی‌توانید مطمئن باشید خریدی که کردید در چه مدت زمانی به دستتان میرسد و یا در اگر لباس اندازه تان نباشد ممکن است نتوانید آن را مرجوع و یا تعویض کنید. از طرفی احتمال تقلب در این پیج‌ها و فروشگاه‌ها بالاست و امکان دارد جنسی را که سفارش داده اید بی‌کیفیت باشد.
سوال اینجاست، فروشگاه‌هایی معتبر جهت خرید آنلاین چه مشخصه ای باید داشته باشد؟
دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند.
آدرس محل فروشگاه یا دفتر مرکزی آن باید در سایت فروشگاه در اختیارتان باشد.
حضور فعال در شبکه های اجتماعی داشته باشند.
توضیحات جامع و کاملی برای همه ی محصولات ارائه دهند.
درج نظرات مثبت و منفی کاربران در مورد هر محصول امکان پذیر باشد.

۶. قوانین خرید آنلاین و قوانین مرجوع کالا را مطالعه کنید
در فروشگاه های آنلاین حتما شرایط مرجوع کالا را به دقت بررسی کرده و با قواعد پس دادن آن آشنا شوید. بهتر است بدانید دقیقا در چه موقعیتی می‌توانید لباس خود را تعویض کنید و اصلا چه البسه ای عموما امکان بازگردانده شدن را دارند؟ به طور مثال در اغلب فروشگاه های آنلاین لباس‌ زیر را هیچ وقت نمی‌توانید مرجوع کنید پس حتما هنگام خرید به سایزی که سفارش می دهید دقت کنید و از طرفی حتما از کیفیت جنس اطمینان حاصل کنید.

۷. باید توضیحات فروشگاه آنلاین را با دقت مطالعه کرد
توضیحات فروشگاه آنلاین می‌تواند بسیار کاربردی باشد. توضیحاتی که روی سایت فروشگاه ها بیان می‌شود عموما به شما جزییات دقیق از کالا، نگهداری و شست‌وشو آن و ضمنا راهنمایی در ارتباط با اینکه کالایی که خریداری می کنید مناسب چه موقعیت‌هایی است را در اختیار شما می‌گذارد. مجددا تکرار می‌کنیم که فروشگاه آنلاینی که جهت خرید برگزیده اید باید حتما توضیح کامل برای همه محصولات ارائه دهد. اگر مشاهده کردید سایت فروشگاه آنلاین از بیان توضیحات لازم خودداری کرده، پیشنهاد می شود از آن خرید نکنید.

۸. قبل از سفارش نظرات کاربران را به دقت بررسی کنید
اکثر کاربران در مورد جنس و سایز لباسی که خریداری کردن نظراتِ کاربردی را در سایت بیان می‌کنند. هنگام انتخاب لباس حتما نظرات کاربرانی را که آن محصول را خریداری کرده‌اند با حوصله مطالعه کنید و دنبال نظراتِ مرتبط با سایز، تن‌خور و کیفیت جنس لباس باشید تا میزان تطابق لباس با سایزتان را متوجه شوید. با بررسی نظرات، امکان دارد که شما سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تری را انتخاب کنید.

۹. چگونه کیفیت لباس را تشخیص دهیم؟
لباسی که خوب و باکیفیت باشد دارای نشانه‌هایی است، با دانستن و بررسی این نشانه‌ها می‌توانید متوجهِ کیفیت لباسی که خریده‌اید شوید:
اول از هر چیز، دوخت آن را با دقت بررسی کنید؛ به دنبال مواردی همچون بازشدگی، دوخت ناقص یا شل، گره‌خوردگی، دوخت ناصاف و هر گونه نقص دیگری در دوخت باشید. بعد با هر دو دست به آرامی دو سمت دوخت را کشیده تا از کیفیت پارچه و دوخت مطمئن شوید. در صورتی که رویت هرگونه نشانه‌ای از باز شدن دوخت سریعا لباس را مرجوع کنید.
برندهایی که اجناس ارزان‌قیمت دارند جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و پایین آوردن قیمت و جنس مصرفی، هنگام تولید تمام سعی خود را می‌کنند تا از کمترین پارچه‌ی ممکن استفاده کنند. به همین علت در این برندها آستین‌ها و پاچه‌های شلوار بسیار کوتاهند، سر شانه‌ها آزادی کمی دارند، درز‌ها به طرز اذیت کننده ای تنگ هستند و لباس نسبتا تن خوره خوبی روی بدن ندارند در صورتی که امکان دارد درون جدول سایزها عددی مطابق سایز شما ارائه داده باشد. پس لباس را حتما بلافاصله پرو کنید و از مناسب بودن سایز آن روی بدن تان اطمینان پیدا کنید.
همه جادکمه‌های را بررسی کنید تا متوجه شوید اندازه و دوخت مناسبی داشته باشند. سپس نوبت به چک کردن دکمه‌ها می‌رسد. آیا با کیفیت هستند؟ دوخت محکمی شده‌اند؟ اگر پاسخ هر دو سوال مثبت بود، همه دکمه‌ها را بسته و مطمئن شوید که مشکلی ندارند.
اگر نخ بی‌کیفیت باشد، با گذشت زمان بی‌کیفیت‌تر هم می‌شود.  وقت بگذارید و جنس و کیفیت نخی که برای دوخت لباس استفاده شده را تست کنید. آیا استحکام نخ، مقداری است که بتواند برش‌های پارچه را برای مدت طولانی کنار یکدیگر نگه دارد؟
درزها و بخش های چرخ‌شده‌ی لباس را با دقت مورد بررسی قرار دهید و اطمینان داشته باشید چروک‌خورده یا بی کیفیت دوخته نشده باشند. لباس را برعکس کنید و خط دوخت‌های داخلِ لباس را هم با دقت بررسی کنید. دوخت های  ناتمام در لبه‌های داخلی آن نشانه‌ای از بی کیفیت بودن آن است.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد، اگر تجربه ای در خرید آنلاین دارید، آنرا با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*