skip to Main Content

نحوه درست شدن پارچه فاستونی

زمان مطالعه: 3دقیقه

همانطور که میدانید پارچه‌ها بر اساس نوع نخی که در بافت آن ها به کار رفته است،نام گذاری می‌شوند. 

در این مقاله به صورت تخصصی تر به نحوه درست شدن پارچه فاستونی می پردازیم.

در ابندا بهتر است بدانید که بخشی از الیاف به کار رفته در پارچه‌‌های پشمی و فاستونی، پشم است.اما در نخ‌هایی که برای تهیه فاستونی از آنها استفاده می شود، علاوه بر استفاده از پشم ظریف، رشته‌های پشم در هنگام تولید، به صورت موازی نسبت به یکدیگر قرار میگیرند.

 به همین علت است که نخ فاستونی دارای ظاهری صاف و منظم می‌باشد .

برای اینکه پارچه های فاستونی به شکل و ظاهری که ما میبینیم در بیایند از الیاف پشم نوی شانه شده استفاده می‌شود که با عمل شانه‌زنی، الیاف پشمی که دارای طول بلندی می‌باشند صاف شده و الیاف کوتاه‌تر از دسته الیاف جدا می‌گردد. 

دانستن این نکته هم میتواند برای شما جالب باشد که نخ‌های متداول در بافندگی فاستونی با تاباندن دو نخ یک لا به یکدیگر تولید می‌شود. در مقابل نخ‌های پشمی از الیاف با ظرافت کم‌تر تولید می‌شوند و ریسیدن آن ها نیز به گونه‌ای است که الیاف در تمام جهات نسبت به یکدیگر قرار گرفته و به همین علت دارای ظاهری ناصاف و خشن می‌باشند.

 با خاصیت الیاف پشمی آشنا شو:

استفاده از پشم حیوانات برای تهیه لباس به هزاران سال پیش باز می‌گردد و بر اساس یافته‌های باستان شناسی از خاور نزدیک به اروپا راه یافته است. الیاف پشمی بافت منحصر به فردی دارند، الیافی مقاوم و به طور طبیعی ضد آب هستند و مایعات را جذب خود نمی‌کنند. یکی از ویژگی‌های جالب پشم این است که با جذب رطوبت گرما تولید می‌کند، یعنی به عنوان مثال اگر لباس پشمی بر تن داشته باشید و از اتاق گرم به هوای سرد بیرون قدم بگذارید پشم بخار آب موجود در هوا را جذب کرده و گرم نگاه‌تان می‌دارد، حالا اگر مجددا از هوای سرد بیرون وارد اتاق گرمی شوید رطوبت موجود در لباس پشمی‌تان وارد هوای اطراف شده و احساس خنکی دلپذیری به شما می‌بخشد در واقع پشم به دلیل حفظ هوای متراکم شده در خود، باعث می‌شود فردی که لباس پشمی بر تن دارد در برابر تغییرات دمای محیط اثر کمتری بپذیرد که این امر به تعادل دمایی بدن کمک می‌کند. همچنین پشم علاوه بر رنگ پذیری عالی، عایق صدا و مقاوم در برابر اشتعال و عبور امواج ماورابنفش نیز می‌باشد.با توجه به منطقه بندی پشم از نظر تجارت، انواع پشم‌های موجود که به میزان زیادی وجود دارند به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

• پشم مرینوس

• پشم‌های دورگه (ظریف، متوسط و ضخیم)

• پشم‌های قالی بافی

در مقالات بعدی حتما به بررسی انواع مختلف پشم می پردازیم.

نحوه درست شدن پارچه فاستونی

تفاوت پارچه فاستونی و پشمی:

خوب حالا که متوجه شدیم نخ های فاستونی چگونه تولید میشوند و خاصیت الیاف پشمی را شناختیم به تفاوت پارچه‌های پشمی و فاستونی می پردازیم. 

اولین تفاوت این پارچه ها با یکدیگر ، همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم مواد اولیه آنها می باشد.

دومین تفاوت به روش و مراحل تولید آنها ارتباط دارد ، برای تهیه نخ و پارچه فاستونی نیاز به یک فرآیند طولانی مدت برای تبدیل مواد اولیه به محصول نهایی است که چند روز به طول می‌انجامد، در حالی که در روش پشمی این زمان به چندین ساعت کاهش می‌یابد. 

نکته قابل توجه این است که در سیستم ریسندگی پشمی علاوه بر استفاده از پشم نو، به منظور سود بیشتر از الیاف پشم بازیابی شده نیز استفاده می‌شود .به طور کلی الیاف پشم با طول کمتر در سیستم پشمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

This Post Has 0 Comments

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top