skip to Main Content

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار

قسمت اول

زمان مطالعه: 4دقیقه

میتوانیم به جرات بگوییم که اکثر آقایان در طول زندگی حداقل یک دست کت و شلوار را تهیه کرده اند. این لباس محبوب و پرکاربرد، که در مکان های رسمی و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد، نیاز به مراقبت ویژه ای دارد.

 مخصوصا این روزها که انواع لباس از جمله کت و شلوار، افزایش قیمت چشمگیری در بازار داشته اند.

در این مقاله سعی کردیم روش های مراقبت و نگهداری از این لباس محبوب را برایتان بگوییم:

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار

شست و شو و خشک شویی :

اول از هرچیز اگر برایتان مقدور است کت و شلوارهایتان را در منزل و با آب نشویید و شستشوی کت در ماشین لباسشویی را فراموش کنید.این کار بافت و رنگ آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و عمر پارچه را کم می‌کند بر خلاف لباس‌های دیگر ، کت و شلوار از چندین لایه و پارچه تشکیل شده و دوخت ظریفی دارد. همچنین ممکن است هنگام چرخش ماشین لباسشویی ، دکمه رویه کت و سرآستین کنده شود یا به بافت این لباس ظریف آسیب وارد کند . البته شما می‌توانید شلوار را مانند شلوارهای دیگر بشویید ، با این حال تاکید می‌کنیم که از مواد شوینده قوی و سفیدکننده استفاده نکنید.        برای تمیز کردن کت و شلوارهایتان بهتر است آن را به خشک‌شویی معتبر و قابل اطمینان بسپارید  یادآوری: پارچه هایی با درجه الیاف پشم بالا (بیشتر از ۱۵۰ میکرون پشم)، غنی تر و نرم تر و در عین حال، ظریف تر و حساس تر هستند. این گونه اجناس را تا حد امکان کمتر خشکشویی کنید.

(برای مراقبت از کت و شلوارتان حتما به علایم نگهداری ای که ضمیمه برچسب کت و شلوارتان هستند،توجه کنید.)

به زودی در مقاله ای به بررسی هرکدام از این علامت ها میپردازیم.

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار

اتوکاری:  

اگر تصمیم گرفتید کت و شلوار خود را در خانه اتو کنید به موارد زیر توجه کنید: 

لطفا از اتوی معمولی و آهنی استفاده نکنید، ممکن است دمای اتو رنگ کت و شلوار شما را بور و روشن کند. 

با این حال اگر اتو بخار مناسب کت و شلوار در خانه ندارید، توصیه می‌کنیم روی کت و شلوار یک پارچه تمیز قرار دهید و لباس را غیر مستقیم و با درجه پایین اتو کنید.

در صورتی که در خانه اتوی بخار دارید،کت را از چوب لباسی آویزان کنید و اتوی بخار را روی درجه کم تنظیم کنید، سپس با خیال راحت لباس را اتو بکشید

از اتو کردن کت و شلوار استفاده ‌شده و شسته‌ نشده جداً خود‌داری کنید، زیرا ضمن برق افتادگی، از کیفیت پارچه لباس شما نیز کاسته خواهد شد.

نکات کلیدی و مهم جهت مراقبت و نگهداری:

برای حفظ کیفیت کت و شلوارهایتان با پارچه پشمی، بعد از ۲ روز پوشیدن، ۱ روز به کت و شلوارتان استراحت بدهید و بهتر است بعد از ۴ روز استفاده، لباس خشک‌شویی استاندارد شود.

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار

پس از استفاده، جیب‌هایتان را خالی کنید زیرا پر کردن جیب‌های کت و شلوار، وقار و زیبایی آن را از بین می‌برد.سنگینی و برآمدگی حاصل از پر بودن جیب‌ها، کت و شلوار شما را از شکل خود خارج می‌کند و باعث کش آمدن الیاف آن می‌شود.

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار

از چوب لباسی‌های پهن و چوبی استفاده کنید. شاید چوب لباسی‌های ارزان قیمت پلاستیکی برای سایر لباس‌های کمد شما کفایت کند، اما برای کت و شلوار حتماً باید از چوب لباسی‌های چوبی استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است فرم کت و شلوار شما تغییر کند.

 پیشنهاد ما برای کت و شلوارهایی با پارچه های پشمی استفاده از نگزولات است.اگر می‌‌خواهید کت و شلوار پشمی خود را برای زمستان بعد بسته بندی و در کمدتان نگهداری کنید، از ورق‌های نگزولات استفاده کنید تا پارچه‌ی لباستان را بید نزد .از زمان های گذشته برای این مورد از نفتالین استفاده میشد  اما نفتالین باعث می شود لباس‌تان بو بگیرد.

پس از استفاده های طولانی مدت، کت و شلوار را در معرض هوای آزاد قرار دهید و اگر بر روی کت و شلوارتان لک افتاد، حتما لازم نیست تمام کت و شلوار را بشویید یا آن را به خشک‌شویی ببرید،از دستمال مرطوب استفاده کنید. در بعضی مواقع دستمال‌های مرطوب مخصوص کودکان می‌تواند این لکه‌ها را پاک کند.

برای نگهداری کت و شلوار در کمدتان حتما از کاورهای مخصوص استفاده کنید. کاورهای پلاستیکی گزینه مناسبی برای نگهداری لباس شما نیستند زیرا این کار برای بلند مدت ممکن است به لباس‌‌تان و بافت پارچه آسیب بزند. بهتر است از کاورهای مخصوص کت و شلوار استفاده کنید تا لباستان کمترین آسیب ببیند.

راهنمای شستشو و نگهداری کت و شلوار
کت و شلوارتان را با فرچه تمیز کنید. فرچه‌ای که استفاده می‌کنید باید بافت نسبتا نرمی داشته باشد تا پارچه لباس را نخ‌کش نکند و روی کت خط نیندازد. به منظور فرچه کردن کت و شلوار، فرچه را از بالا به پایین و به نرمی روی کت و شلوار بکشید. فرچه کشیدن پرز اضافه پارچه کت را می‌گیرد. توصیه می‌کنیم گاهی اوقات این کار را انجام دهید تا کت و شلوار تان جلوه درخشان‌تری داشته باشد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top